Sultanahmet - Topkapı Sarayı - Ayasofya Cami

Kalkış Tarihi

Günlük

Süre

Günübirlik

Görüntülenme

2349

Maksimum Kişi

47

TUR HİZMETLERİMİZ

Sigorta
İçecek Servisi
Öğlen Yemeği
Tüm Müze Biletleri
Tur Rehberi
Seyahat Sigortası

TURA GENEL BAKIŞ

Günübirlik

DİVAN YOLU - SULTANAHMET

Beyazıt Camii külliyesinde toplanıp turumuza başlıyoruz. İstanbul'da orijinalliğini koruyan en eski "Selatin Camii" (Osmanlı döneminde hükümdarlar ve ailesi tarafından yaptırılan camiilere verilen isim) olarak kabul edilir. Caminin mihrab tarafında, sağda ve pencere hizasında oğlu Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmış Sultan Bayezid türbesini ziyaret ediyoruz. Sonrasında Bayezid Külliyesi’nin imareti ve kervansarayı, günümüzde Bayezid Devlet Kütüphanesi olarak kullanılan kütüphaneyi panoramik olarak gezip Divan Yolu Caddesine doğru yol alıyoruz. Divan Yolu Caddesi, Roma İmparatoru I. Konstantin zamanında yaptırılarak İstanbul’un ana caddesi olmuştur. Osmanlı devleti zamanında protokol yolu olarak kullanılıyordu. Fatih Sultan Mehmet zamanında Divan-ı Hümayun toplantıları yapılan çok değerli konumdaydı. Divan Yolu Caddesi üzerin bulunan çok değerli müzeler camiler ve türbeler ile tam bir açık hava müzesi gibidir. Yol sırası boyunca açık olanları gezip görebileceğimiz yada panoramik olarak bakacağımız bu yerler hakkında rehberimiz sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracaktır. Yahya Kemal Müzesiden başlayıp Merzifonlu Kara Mustafa Medresesine Çorlulu Ali Paşa Medresesine, Sinan Paşa Medresesine, Atik Ali Paşam Camine, Çemberlitaş Sütunu Panoramik turundan sonra Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basım Müzesini gezip, Köprülü Kütüphanesini ziyaret edip, Sultan II. Mahmut, Sultan Abdülaziz ve II. Abdülhamit Türbelerini ziyaret edip, Şerefiye Sarnıcına inip, İstanbul Sağlık Müzesinide gezdikten sonra Sultanahmet Meydanı’nda serbest zaman molası veriyoruz. Sonrasında Türk ve İslam Eserleri Müzesini gezip Sultan Ahmet Cami’nin mükemmel iklimine girip camimizi geziyoruz. Bu etkileyeci tarih yolculuğundan sonra öğlen yemeği molası verdikten sonra Topkapı Sarayı’na geçiyoruz.

TOPKAPI SARAYI

Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet zamanında 1478 yılında yaptırıldıktan sonra  yaklaşık 380 sene devletin idare merkezi oluyor. Sultan Abdülmecid’in Dolmabahçe Sarayı’nı yaptırmasından sonra saray halkı oraya taşınsa da Topkapı önemini hiç kaybetmemiş. Hatta Sultan Abdülmecid zamanında ve sonrasında bir müze gibi gelen yabancı konuklara gösterilirmiş. Ayasofya Müzesi’ni solumuza, III. Ahmet Çeşmesi’ni sağımıza aldığımızda karşımıza Bab-ı Humayun (Saltanat Kapısı) çıkar. Bu kapıdan girince büyük ve ağaçlar içinde bir avluya giriyoruz. I. Avlu (Alay Meydanı) adı verilen bu alandan günümüze kadar gelmiş olan Aya İrini, Doğu Roma İmparatorluğu’nun Hıristiyanlığı kabulünden sonra yapılan ilk kilisesidir (M.S 330’lu yıllar). Fatih, İstanbul’u fethinden sonra buraya sarayı yaptırırken kiliseyi camiye çevirmemiş, kıymetli savaş ganimetlerinin saklandığı, özel eşya korunağı olarak kullanmıştır. Sonra gelen padişahlar da bu geleneği bozmamış, 1869 yılında ise Aya İrini Müze-i Hümayun (Sultanın Müzesi) olmuştur. II. Avlu’ya çıkan “Orta Kapı”yı (Bâb-üs Selâm) geçince asıl müze girişine varmış oluyoruz. Sağ tarafta sıra sıra bacaları ve kubbeleriyle Matbah-ı Amire (sarayın yemeklerinin yapıldığı bölüm), sol tarafta Has Ahırlar (padişahın ve saray atlarının bakıldığı yer), biraz daha ilerleyince Harem-i Hümayun karşımıza çıkıyor. Divan Meydanı’ndan ilerleyince padişah dairelerinin ve Enderun’un yer aldığı III. Avlu’ya geçişi sağlayan sarayın en önemli kapısı Bâb-üs Saade (Saadet Kapısı ya da Ak Ağalar Kapısı) karşımıza çıkar. III. Avlu, Enderun Avlusu olarak bilinir. Padişahın yaşamı için gerekli yapılar ile Enderûn teşkilatının gerektirdiği koğuşları ve IV. Avlu Lale Bahçeleri ve Köşkler ve daha fazlası Topkapı sarayında sizleri bekliyor.

AYASOFYA MÜZESİ - YEREBATAN SARAYI (SARNICI) -GÜLHANE PARKI

Ayasofya’nın tarihi, mimarisi, mozaikleri ayrı değere sahip içeri giriyoruz ve bizi tarihi sütunlar, frizler, sütun başlıkları v.b. bir çok kıymetli tarihi eser bize eşlik edecek. Bunların hepsi Bizans’tan kalan eserlerdir. Deneyimli Tur rehberimiz ile gezmenin keyfi paha biçilemezdir. Tüm mimari detayları, efsaneleri bu sayede öğrenebileceksiniz. Ayasofya’nın yerden 56 metre yükseklikteki kubbesi insanı hayran bırakır. Kubbenin etrafındaki kompozitlerin mükemmelliği ile turun en güzel anlarından birine şahit olacaksınız. Suyun içinden yükselen bir sütun ormanı andıran Yerebatan Sarnıcı Bizans İmparatoru Justinyen tarafından 542 yılında yaptırılmıştır. Bu yeraltı sarnıcı 9.800 metrekarelik bir alanı kapsamakta. 52 taş basamakla yer altına inilen sarnıç, İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptırılmış olup, 100 bin ton su depolama kapasitesine sahiptir. Müze görüntüsü ilede mükemmel bir gezi zevki vermektedir. Yerebatan Sarnıcından çıktıktan sonra Divan Yolundan yürüyüp Gülhane Parkının içinden geçip araçlarımıza geçiyoruz.

ANADOLU YAKASI HAREKET SAATLERİ

06.00 İzmit Halk Evi Durağı (İzmit – İstanbul yönünden)
06.30 Gebze Center Karşısından
06.45 Çayırova Mc Donald’s Karşısından
07.00 Kartal Köprüsü
07.15 Göztepe Medeniyet Üniversitesi Otoparkı
08.00 Büyükdere Caddesi Gayrettepe Metro Durağı Önü
08.30 Beyazıt Camii Avlusu (Buluşma Yeri)

AVRUPA YAKASI HAREKET SAATLERİ

06.30 Beylikdüzü Marmara Park Önü
06.45 Avcılar İstanbul Üniversitesi Karşısı
07.15 Yenibosna Metro İstasyonu veya Atatürk Havalimanı
07.30 Merter Metro İstasyonu İspark Otoparkı
08.00 Esenler Otogar (Şehirdışından Gelecek Misafirlerimiz İçin)
08.30 Beyazıt Camii Avlusu (Buluşma Yeri)

*** Diğer duraklar ile ilgili yolcu alımlarında organizatör ile iletişime geçiniz!

TUR PROGRAMI

Sabah Kahvaltısı : Araçta Kahvaltı Paketi
Öğle Yemeği : Tarihi Sultan Ahmet Köftecisi (Extra)
Akşam Yemeği : Akşam Yemeği Yoktur
Konaklama : Otel Konaklaması Yoktur
Rota : İstanbul

*** Talebe göre sabah öğlen ve akşam yemeği organize edilir.

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Gidiş – Dönüş
 • Lüks Araçlar İle Ulaşım
 • Getur Güvencesi
 • Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti
 • Getur Otobüs İçi İkramları
 • 1 Sabah Kahvaltısı
 • 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Ek Hizmet Bedelleri

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Öğlen Yemekleri
 • Akşam Yemekleri
 • Tüm Özel Harcamalar
 • Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
 • Müze ve Örenyeri Girişleri
 • Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar

*** Diğer duraklar ile ilgili yolcu alımlarında organizatör ile iletişime geçiniz!

EK HİZMETLER BEDELİ KAPSAMI: Tur Programına Dâhil Olan Tüm Milli Park ve Ören Yeri Girişleri, Yardımcı Rehberlik Ücretleri, Otopark Ücretleri, Tekne Turları, Minibüs Ücretleri ve Turlara Göre Değişen Diğer Ücretler Bu Kapsamdadır. Hangi Kuruma Bağlı Olduğu Fark Etmeksizin (Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Bağlı Müzeler, Belediyelere ve Yerel Yönetimlere Bağlı Müzeler ve Özel Müzeler) Tüm Müze Giriş Ücretleri Misafirlerimize Aittir. Müze Girişlerini Ofiste Ödemek İsteyen Misafirler, Rezervasyon Esnasında “MÜZE VE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ” Seçeneğini Kullanarak, Müze Giriş Ücretlerini Rezervasyon Aşamasında Taksitle ya da Peşin Olarak Ödeyebilirler. Bu Durumda Satın Alınan Turun Müzelerinin Toplam Tutarına Göre Getur; Müzekart Vererek ya da Girişte Bilet Alarak Misafirlerinin Müzelere Girişini Sağlayacaktır. 0-17 Yaş Çocuk, 65 Yaş ve Üstü Yetişkin, Müzekart Sahibi, Sarı Basın Kartı Sahibi, Engelli Kartı Sahibi Misafirlerimiz, Turizm Bakanlığı’na Bağlı Müzelere Ücretsiz Girmektedir. Bu Statüdeki Misafirlerimiz, “MÜZE VE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ” Seçeneğini Tercih Etmemeleri Durumunda, Turizm Bakanlığı’na Bağlı Olmayan Müzelerdeki Giriş Ücretlerini Kendileri Ödeyecektir. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmayan Misafirler (Yabancı Uyruklu Misafirler) “MÜZE VE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ” Seçeneğini Seçmeyip, Turdaki Müze Girişlerini Kendileri Ödeyecektir.

İPTAL VE İADE GÜVENCE PAKETİ: Tura Çıkış  Gününden; 72 Saat (3 Gün) Öncesine Kadar Rezervasyon İptal Talebinde Bulunulması veya Değişiklik Halinde Koşulsuz Yüzde 100 Kesintisiz İade Garantisi Sunuluyor. Depozito ödeyen müşterilerimiz istedikleri zaman istedikleri turlardan kesinti olmadan faydalanabilirler. Uçaklı Turlarda İptal İade Güvence Paketi Eklenememektedir.

1618 NOLU ZORUNLU SEYAHAT SIGORTASI KAPSAMI : Acentenin iflası veya herhangi bir nedenle paket tur hizmetinin verilememesini kapsar. Sağlık sigortası değildir, tedavi masraflarını karşılamaz. (Özel sağlık sigortası misafire ait özel harcamadır)

ÖNEMLİ : Otobüslü Turlarda 00-1,99 Yaş Çocuklardan Ücret Alınmaz. Eğer Çocuklar İçin Otobüste Koltuk İstenirse 02-06 Yaş Çocuk Fiyatı Uygulanır. 0-7 Yaş Çocuklar Ek Hizmet Bedeli Ödemez.

BİLGİ : Programda belirtilen noktalar gezilecek olup, rehberin insiyatifiyle güzergahta değişiklik yapılabilir.

Book Tour

Tour Name Price Per Adult Price Per Child Available Seats Departure Date Duration
Sultanahmet - Topkapı Sarayı - Ayasofya Cami 0 0 47 Anytime Günübirlik

Booking Information

Name Price ( Adults/Children ) Persons ( Adults/Children ) Quantity Total

Pay a 20% deposit per total price.

SUMMARY

Subtotal 0
Total 0

Customer Information

*
First Name is required.
*
Last Name is required.
*
Number Phone is required.
*
Address is required.
Thank You. Your booking have received and booking number is

Tur Organizatörlerimiz İle Görüşün

Bir sonraki büyük fikrin hakkında sohbet etmek için buradayız.

 • Pazartesi'den Cuma'ya 10:00 - 16:00.
 • Yurtdışından talepler için Whatsapp üzerinden bilgilendirme yapmaktayız.
 • Whatsapp Hattı : +90 541 769 98 05
Aksi takdirde, istediğiniz zaman bize e-posta gönderin. Ortalama olarak iş saatleri içinde 6 saat ve iş saatleri dışında bir sonraki gün için teklifler veriyoruz. Özel olarak düzenlenen geziler ve seyahatleri - gidiş saatleri, konaklamalar, ekstra geceler, ekstra aktiviteler, ekstra deneyimler - istediğiniz gibi organize etmenize yardımcı olmaktayız. Gruplara Özel olarak organizasyon ve turlar planlanıp yapılmakta olup İndirimli Tarifelerimizden yararalanabilmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz...

GETUR

Tur Danışma

Phone

+90 262 641 53 53

Email

getur@getur.com